Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Swędzące rozstępy- jak im przeciwdziałać?

Strona główna » Blog » Swędzące rozstępy- jak im przeciwdziałać?

Swędzące rozstępy to bardzo uciążliwy problem, ponieważ oprócz nieestetycznych zmian na skórze pojawia się dodatkowy problem, jakim jest świąd. Dlaczego rozstępy swędzą? Zacznijmy od początku, czyli jak powstają rozstępy i jaki jest tego przebieg?

Swędzące rozstępySwędzące rozstępy - charakterystyka

Swędzące rozstępy, wbrew pozorom, są powszechnym zjawiskiem. Jak powstaje swędzenie rozstępów? Świąd jest nierozerwalnie związany z tworzeniem się rozstępów. Na skutek nadmiernego rozciągania się skóry, np. w wyniku intensywnego rozrostu tkanki mięśniowej lub tłuszczowej, skóra się rozciąga. W tych miejscach powstają podłużne prążki, które w pierwszej fazie ich rozwoju, zapalnej, są czerwone, fioletowe lub różowe. Na skutek rozciągania skóry, ale również jej przesuszenia skóra zaczyna swędzieć. Dodatkowym czynnikiem potęgującym to odczucie mogą być pojawiające się stany zapalne, które powstają w wyniku rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych.

W jakich miejscach pojawiają się swędzące rozstępy? Może to być zarówno skóra brzucha, ud, bioder, pośladków, ramion, łydek, jak i pleców. We wszystkich tych lokalizacjach powstają rozstępy.

Zobacz: Krem na rozstępy

Swędzące rozstępy – jak temu przeciwdziałać?

Swędzące rozstępy mogą być bardzo uciążliwe. Nic w tym zatem dziwnego, że większość osób poszukuje skutecznych sposobów, aby zminimalizować świąd. W jaki sposób można osiągnąć taki cel?

Ze względu na to, że świąd pojawia się w fazie zapalnej, kiedy rozstępy są jeszcze świeże, łatwe do usunięcia, warto wdrożyć domowe sposoby, w tym takie jak:

  • prawidłowe nawodnienie. Swędzeniu, jak i powstawaniu rozstępów sprzyja sucha i odwodniona skóra, która staje się bardziej podatna na uszkodzenia. W związku z tym należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu. Przeciętny człowiek powinien wypijać co najmniej 1,5 litra wody codziennie, choć dawka ta może się różnić w zależności od wieku, czy aktywności fizycznej,
  • pielęgnacja skóry. Pijąc wodę, dbamy o nawodnienie skóry od wewnątrz. Tak samo można o nią zadbać, stosując kremy – tyle, że od zewnątrz. Kosmetyki powinny zawierać składniki nawilżające oraz głęboko regenerujące, przede wszystkim pobudzające produkcję kolagenu i elastyny w skórze,
  • aktywność fizyczna. Regularny ruch skutecznie wspomaga kondycję skóry, dlatego tak ważna jest systematyczna aktywność, która ujędrnia i wzmacnia skórę.
Strialys krem przeciw rozstepom

STRIALYS
SPRAWDŹ KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA ROZSTĘPY KUP TERAZ

Wiele osób zastanawia się również, czy w przypadku swędzących rozstępów, lepiej postawić na tabletki, czy kremy lub maści. Zdecydowanie lepiej wybrać drugą opcję, pamiętając także o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Co najważniejsze, stosując kosmetyki, należy także dbać o ich regularną aplikację, ponieważ tylko wtedy można skutecznie zminimalizować przykre uczucie swędzenia.

Podsumowując, wiedząc już, czy rozstępy swędzą, skąd wynika tego rodzaju objaw, a także, w jaki sposób mu przeciwdziałać, warto podkreślić, że najważniejsze jest odpowiednio wcześnie wprowadzona reakcja. Swędzące rozstępy pojawiają się w fazie zapalnej, kiedy skóra szybko reaguje na pielęgnację i inne domowe metody, dzięki czemu jest duża szansa, że uda się ich pozbyć za pomocą domowych, prostych metod.


Bibliografia:

1. Rokowska-Waluch A, Kałużyńska K, Chojnicki M, Pawlaczyk M: Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry. Przegl Dermatol 2009, 96, 205–210
2. Skorupińska A, Sekuła N: Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży. Kosmetologia estetyczna, 3, 2017, s.284-286
3. McDaniel DH: Laser therapy of stretch marks. Dermatologic Clinics January 2002Volume 20, Issue 1, Pages 67–76

1 głosów

Komentarze

Mija - 2022-01-12 10:37:42

Najlepiej to w ogóle smarować się takimi kremami jak tych swędzących rozstępów nawet nie ma. Wtedy korzysta się z zapobiegającego działania takich kremów

Monika - 2022-01-11 12:03:42

Można z zabiegów korzystać to jasne, ale tańszym rozwiązaniem są po prostu kremy przeciw rozstępom

Malamia - 2022-01-10 19:55:20

No dobra, a jak są jeszcze te swędzą ce rozstępy, czyli w pierwszej fazie to jak temu przeciwdziałać? Trzeba na zabiegi iść?

Liszja - 2022-01-09 08:07:46

Potem druga fazą jest jak rozstępy coś białe

renatab_1 - 2022-01-08 21:39:31

W fazie zapalnej można z rozstępami coś zrobić w warunkach domowych.

Kornelia Kamińska - 2022-01-08 13:08:58

A jakie to ma znaczene w ogóle? I jakie są inne fazy?

JaUsia - 2022-01-07 18:09:46

Tak tak to jeszcze jest faza zapalna

Katara - 2022-01-07 12:03:27

swędzące rozstępy to jeszcze faza zapalna tak, czy jaka jest ich charakterystyka?

Opinie naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊